Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος AlKiS στις 03-04-2012, 22:56. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-01-2012, 18:21 69057

    Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    Θέλω όταν πατιέται ένα αρχείο με extension .RecC να ανοίγει το πρόγραμμά μου..

    Μπορώ να το κάνω άν κλικάρω το αρχείο και πατήσω "Άνοιγμα με..." απο τον explorer των windows αλλά αυτό δεν λέει κάτι.. θέλω να μάθω πως να το κάνω προγραμματιστικά.

    Έτσι ώστε όταν ένας άνθρωπος ανοίξει το πρόγραμμά μου, να γίνει αυτόματα και όποτε κλικάρει αρχείο .RecC να ανοίγει το πρόγραμμα.


    έψαξα και βρήκα ότι όλα τα associations είναι στο registry: HKEY Current User\Software\.....\FileExts\

    εκεί βρήκα φακέλους με το όνομα του extension, και μέσα κάποιες περίεργες τιμές.. δεν βγάζω νόημα πως να το κάνω..


  •  29-01-2012, 11:42 69059 σε απάντηση της 69057

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    Ακόμα και προγραμματιστικά να το κάνεις θα πρέπει ο κάθε χρήστης που θέλει να τρέξει την εφαρμογή σου να την εκτέλεσει ή να τρέξει κάποιο άλλο πρόγραμμα γιά να γίνει το file association. Αυτό όμως δεν βοηθάει σε κάτι. O καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι να φτιάξεις setup. Ο πιό εύκολος τρόπος είναι να ανοίξεις τα properties (My Project στην VB)  και να πάς στο publish tab. Πατώντας το κουμπί [Options] σου δίνεται η επιλογή να δημιουργήσεις File Associations. κάνωντας setup θα σου δημιουργήσει associations, shortcuts, start menu folders κλπ. Κάνωντας δε unistall θα σου βγάλει τα associations.

  •  08-02-2012, 16:21 69212 σε απάντηση της 69059

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    Στο Options που λες, έχει όμως ένα ProgID, το οποίο μου λέει οτι πρέπει να συμπληρωθεί.

    Δεν ξέρω όμως το ProgID του προγράμματός μου.. δεν ξέρω να καν έχει ένα, ή αν πρέπει με κάποιον τρόπο να του βάλω εγώ..


  •  08-02-2012, 16:52 69214 σε απάντηση της 69212

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    βάλε εσύ κάτι σαν Myapplicaction.Document π.χ.
  •  08-02-2012, 16:59 69215 σε απάντηση της 69214

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    Ναι αλλά αυτό δεν θα πρέπει να αντιστοιχεί σε κάτι?

    Μήπως πρέπει να το ρυθμίσω πουθενά αλλού? στο registry ή σε κάποια μεριά στο πρόγραμμα?

    Το όνομα ακούγεται σημαντικό... ProgID. Ίσως το χρειάζεται για να ξέρει που είναι το πρόγραμμα στον δίσκο ώστε να ανοίξει το αρχείο με αυτό...


    ή μπορεί να λέω και βλακείες :Ρ δεν έχω ιδέα


  •  08-02-2012, 17:29 69216 σε απάντηση της 69215

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    Υπάρχουν κανόνες και οδηγίες αλλά μπορεί το όνομα να είναι και αυθαίρετο όπως πχ δεν ξέρεις ότι κάποιος έχει εγκαταστήσει ένα άλλο πρόγραμμα με το ίδιο όνομα στο λειτουργικό. Βάλε ένα δικό σου format του στυλ ApplicationName.Vendor.Component.Version[file].

  •  08-02-2012, 19:21 69222 σε απάντηση της 69216

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    αχα, έγινε :)

    Ευχαριστώ


  •  03-04-2012, 22:19 69909 σε απάντηση της 69222

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

     Public Shared Sub AssociateFileType(ByVal Extension As String, ByVal Description As String, ByVal Executable As String, Optional ByVal Icon As String = "")
            My.Computer.Registry.ClassesRoot.CreateSubKey(Extension).SetValue("", Description, 1)
            My.Computer.Registry.ClassesRoot.CreateSubKey(Extension & "\Shell\Open\Command").SetValue("", Executable & " %l", 1)
            If Icon <> "" Then My.Computer.Registry.ClassesRoot.CreateSubKey(Extension & "\DefaultIcon").SetValue("", Icon, 1)
        End Sub

    και το αντίθετο


        Public Shared Sub UnassociateFileType(ByVal Extension As String)
            My.Computer.Registry.ClassesRoot.DeleteSubKeyTree(Extension)
        End Sub

  •  03-04-2012, 22:56 69911 σε απάντηση της 69909

    Απ: Πως κάνουμε associate ένα File Extension?

    Πολύ ωραίο!!!!


    Ευχαριστώ


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems